Daca doriti sa va spuneti parerea despre acest site, despre continutul sau, sau despre un subiect care va preocupa, nu ezitati sa ne lasati un mesaj in cartea de oaspeti!

" href="social/6-ani-de-darabaneni-roa-cui-mai-folosesc-astazi/">continuare
Liberalii botoşăneni şi-au ales noua conducere FOTO

Începând de sâmbătă, 29 aprilie, Costel Şoptică este preşedintele PNL Botoşani, după ce l-a învins pe contracandidatul său, Cristian Achiţei. Primarul oraşului Darabani, Liviu Hrimiuc, va fi membru al Birioului Politic Judeţean.
Liberalii i-au acordat lui Costel Şoptică 232 de voturi, în timp ce Cristian Achiţei a primit 200 din sufragii. “Trebuie să facem o echipă puternică şi cu toţii să ne aducem aportul. Mulţumesc d-lui Cristian Achiţei şi d-lui Flutur. Din acest moment, echipa Biroului Permanent Judeţean are trei membri: Costel Şoptică preşedinte, Cristian Achiţei deputat şi Cătălin Flutur, primarul municipiului Botoşani”, a spus Costel Şoptică.

Cu 249 de voturi, primarul comunei Păltiniş, Costel Romanescu, a fost ales unul dintre cei 8 vicepreşedinţi ai PNL Botoşani. Edilul şef al oraşului Darabani, Liviu Hrimiuc, a fost mandatat cu 181 de voturi pentru a fi membru al Biroului Politic Judeţean (BPJ). Didi Zlei, de la Hudeşti, a obţinut 162 de voturi în cadrul aceluiaşi for de conducere al PNL Botoşani. (foto: Botoşăneamul.ro)


Adauga un comentariu
Ultimele articole

Prestația unui copil de 7 ani din Botoșani, la emisiunea Românii au talent, a devenit virală pe internet. Copilul a impresionat juriul și asistența cu un monolog despre care toată lumea a spus că este „discursul lui Vlad Țepeș”. Cu o prestație scenică puternică, știind foarte bine când și cum să rostească vorbele, tânărul botoșănean a primit chiar un Golden Buzz, mergând astfel direct în semifinală. Juriul a fost emoționat până la lacrimi, s-a ... continuare »

De câteva zile au început înscrierile pentru ediția 2023 a Maratonului Nordului. Celebra competiție, una dintre cele mai vechi din Moldova (cea de mtb), invită sportivii începători, amatori și profesioniști la cele 2 probe: mtb și trail, fiecare cu mai multe trasee, cu grade diferite de dificultate. Maratonul Nordului MTB este la a XIII ediție și după 5 ediții la Pomârla, se va muta într-o localitate nouă, cu trasee noi și ... continuare »

Clădirea are o valoare de patrimoniu și simbolică deosebită, motiv pentru care, Asociația Nord și-a propus, alături de administrația locală și de mai mulți parteneri să reconstruiască școala așa cum a fost, cu materialele din vremea în care a fost ridicată și implicând specialiști în domeniu, arhitecți, studenți, meșteri locali sau elevi. Lucrările au fost inițiate anul acesta, când, în perioada festivalului, a fost pregătit terenul pentru edificarea ... continuare »

Teioasa Trail a ajuns deja la cea de-a V-a ediție. 152 de concurenți din România, R. Moldova și Olanda s-au aliniat la startul competiției din acest an, cel mai mic dintre ei având doar 2 ani. Concursurile de cross 6 și 12 km, semimaraton de 20 km și Family au parcurs zonele pitorești din Teioasa, deliciul asistenței făcând competiția la care au participat cei mici. Toată lumea a fost câștigătoare la acest concurs. Cei ... continuare »

A noua dintre cele 25 de ediții ale Zilelor Nordului anunțate de către organizatori începe vineri, 12 august, în Darabani, cel mai nordic oraș din România. Programul festivalului a fost publicat azi pe www.zilelenordului.ro. Între cele peste 40 de evenimente ale ediției se numără concertul Vița de Vie, claca pentru reconstrucția celei mai vechi școli sătești de stat din Moldova, lansarea de carte și dialogul cu scriitorul Matei Vișniec, competițiile sportive din ... continuare »

Dărăbănenii se pot mândri cu încă un academician ”Gândul și sufletul meu se leagă…”