TRAGEDIE Un alt tanar politist a trecut in lumea celor drepti
După tragica dispariţie a poliţistului de numai 26 de ani, Bogdan Ştefănică, care a fost înmormântat acum două săptămâni la Darabani, oraşul a mai primit o grea lovitură. În seara zilei de 25.01.2012, orele 21:00, s-a stins fulgerător Dan Apătăchioae (foto), poliţistul de 34 de ani care a activat din 2006 la Postul de Poliţie Păltiniş, iar în prezent lucra ca agent principal în cadrul Secţiei nr. 7 a Poliţiei Rurale Darabani. Cauza decesului stabilită de medicii legişti a fost un edem pulmonar, complicaţie a unei răceli mai vechi. Dan Apătăchioae a absolvit la zi Facultatea de Administraţie Publică din cadrul Universităţii „Şefan cel Mare” din Suceava.
„A fost un om mult prea bun”, ne-a mărturisit cu profundă durere în suflet unul dintre colegii săi din cadrul Poliţiei Darabani. „Un elev deosebit, o oază de linişte în prima bancă a clasei” l-a caracterizat unul dintre foştii săi profesori. Dan Apătăchioae va fi condus pe ultimul drum duminică, 29.01.2012, orele 12:00, iar slujba înmormântării va avea loc la Biserica Sf. Constantin şi Elena din Darabani.
Dumnezeu să-l ierte!
11:24 pm Vineri, 27 Ianuarie, 2012
42 Comentarii la “TRAGEDIE Un alt tanar politist a trecut in lumea celor drepti”
Editorial
Poza saptamanii
Câteva imagini mai strălucite de la prima ediție a Maratonul Nordului din Botoșani.
Sondaj
Darabaneanul lunii

Dărăbănenii se pot mândri cu încă un academician ”Gândul și sufletul meu se leagă…”
Clipul lunii
Calendar Ortodox
Carte de Oaspeti
Daca doriti sa va spuneti parerea despre acest site, despre continutul sau, sau despre un subiect care va preocupa, nu ezitati sa ne lasati un mesaj in cartea de oaspeti!
Toate drepturile rezervate | Orice reproducere partiala sau integrala a continutului acestui site(fotografii sau texte) se pedepseste conform legilor in vigoare





A CAZUT O STEA Viata pentru majoritatea oamenilor de rand este un urcus dificil,o lupta continua intre a supravietui in conditii decente,o lupta pentru a reusi in societatea inegala si nedreapta a zilelor noastre.Fiecare dintre noi alegem o cale si avem o strategie in reusita noastra si de multe ori folosim si tactici mai putin ortodoxe.Nu a fost si cazul raposatului DANIEL APATACHIOAIE, un exemplu de virtute si de moralitate,un baiat cu o educatie,cultura si comportament exemplar,intruchiparea omului cinstit care prin munca si devotament aproape a reusit in viata.Aproape pentru ca Domnul Dumnezeu l-a vazut frumos si cuminte,cinstit si la locul lui si l-a chemat intru gloria lui eterna,sa-i stea alaturi .Plang in momentul acesta,am plans ieri toata ziua si cine ma cunoste cat de al dracului sunt poate nu crede.Vestea tragica am aflat-o pe facebook,a fost atat de grea si de naucitoare pentru mine ca nu am crezut,am sunat persoane de incredere care mi-au confirmat,socul care l-am primit in momentul asta e asemanator cu cel cand a murit tatal meu. Pai sa va zic despre cine era vorba,sa va vorbesc despre DAN APATACHIOAIE pe care l-am cunoscut eu si care mi-a facut onoarea de a fi prietenul meu,am putini dar sunt toti unul si unul,baiat frumos si elegant,studiat si citit,educat,unul dintre putinii care trec pe langa oameni si ii saluta chiar daca nu ii cunoaste,muncitor si saritor,imi aduc aminte cum spargea lemne la el la magazie sau cum a fost la cules struguri in soarele spaniei si avea degetele distruse de la farfecul de taiat struguri,om care a invatat pe rupte si s-a chinuit in facultate sa faca cinste familiei sale si a terminat la STEFAN CEL MARE de la Suceava pe merit propriu si fara pile nu cum se termina in ziua de azi.In momente de deriva ale vietii noastre,pe la inceputul anilor 2000,eu nu aveam de munca,el terminase facultatea si era dezamagit ca nu gasea de lucru in domeniul lui decat pe pile si nu voia asa,am format o mica bisericuta el,DAN APATACHIOAIE,eu si Iulian si ne intalneam si mergeam la Nituleac si jucam biliard si mai stateam la cate o bere si ne povesteam supararile si putinele bucurii,nu intelegeam de ce lumea este asa rau facuta,daca nu esti baiat de bani gata tre sa te chinui in viata si fiecare ne ambitionam ca poate prin munca proprie vom reusi... si cat de cat ne-am descurcat,Iulian prin germania munceste stabil,eu ma chinui cat de cat bine prin Spania iar DANUT,iar DANUT cand viata i-a suras un pic s-a dus dintre noi.A reusit prin munca proprie,fara favoruri,fara spaga sa ocupe un post in politia rurala datorita diplomei in administratie publica muncita cu mult chin la Suceava,avea o prietena,pe ANDREEA pe care o iubea foarte mult,m-am intalnit in septembrie 2010 cu el si imi spune,,,,NU AM TIMP CA MA ASTEAPTA FATA,om cumsecade si la locul lui,cuminte care stie sa puna familia inainte de toate,ar fi fost un sot si tata minunat pentru ca asa a invatat si a vazut in familie,nea DINU un exemplu de cetatean model al orasului si al cartierului. DAN avea un caracter calm,impaciutor,relaxat si sigur pe el datorita educatiei si studiilor superioare,cu o nota de ironie bine tintita atunci cand era necesar,cumpatat cand era vorba de o bere,nu trecea linia si limita sub nici o forma.A tras de mine sa nu las facultatea,mi-a oferit chiar ajutor cu cazarea,ii parea mai rau lui decat mie cand am lasat scoala,dar eu am ales calea mai usoara.Mintea mi-e blocata si ideile nu-mi vin,as vrea in momentul acesta sa fiu langa el si sa-l plang pentru ca mi-a fost bun si devotat prieten,cumpatat,educat si relaxat cum era ma mai oprea de la excese,as vrea acuma sa fiu si sa vad cum a fost posibil sa moara fara sa se intervina la timp si eficient medical,as vrea sa fiu acolo langa nea DINU saracu care a pierdut ochii si mandria lui si alaturi de mama lui si surorile lui si rudele lui si sa le spun ca om ca acesta nu se face,se naste unu la o mie de ani, as vrea multe eu acuma. DOMNUL A DAT,DOMNUL A LUAT,LAUDAT FIE NUMELE LUI,in marea sa slava l-a chemat pe DANUT alaturi de dreptii si sfintii lui,ne-a lasat pe noi cei care l-am cunoscut in suferinta si sa ne aducem aminte de el,sa aprindem cate o lumanare pentru odihnirea sufletului sau,vreau sa transmit familiei ca sunt alaturi de imensa durere care ii incearca,trebuie sa fie tari pentru ca o sa fie foarte greu,pierderea asta o sa-i urmareasca si o sa-i schimbe pana la sfarsitul vietii lor,tre sa fiti tari si uniti pentru ca inca nu realizati ce se intampla. Incerc sa termin,baiat frumos si tanar,fata simpatica si rotunda,calma si sugestiva,par castaniu spre blondut(mi-l aduc aminte ca era tot timpul un pic zbarlit)caracter de aur,om cinstit si muncitor,avea obiceiul sa spuna tot timpul lucrurilor pe nume intr-o maniera diplomatica,constiincios in munca lui,educat si citit,bun jucator de biliard,cetatean model si bun prieten,posesor a unei calitati rare,este vorba despre cinste,model demn de urmat si saritor in a ajuta,pierdere imensa pentru comunitatea darabaneana,nici nu ma gandeam ca in viitor nu o sa ajunga seful politiei de la noi pentru ca avea calitati de lider.Mi-e greu,foarte greu,am pierdut un prieten bun,DUMNEZEU SA IL IERTE
Dumnezeu sa-l ierte!
Dumnezeu sa-l odihneasca !
Dumnezeu sa-l ierte..pacat ca unii oamenii bunii se duc asa tinerii iar altii care fac nu-ma rau si numa dusmanescu duc o viata de boier :-j
Un om cu un suflet mare, un om deosebit... Mare pacat ca nu mai este printre noi. Condoleante familiei indoliate. Dumnezeu sa-l odihneasca !
un om exceptional DUMNEZEU SA-L IERTE! CONDOLEANTE FAMILIEI
pacat pacat ca se duc geniile asa devreme io personal nu lam cunoscut f bine dar vad ca se zice ca era un om f bun.D-zeu sal ierte
sincere condoleante familiei APATACIOAIE
Dumnezeu sa il ierte! a fost un om minunat!
Dumnezeu sa-l ierte !!!
dumnezeu sa-l ierte nu te vom uita niciodata
dumnezeu sa-l ierte!!a fost o persoana extraordinara,f buni prieteni,pakat .condoleante fam APATACHIOAE
un baiat prea bun pentru vremurile acestea,sincere condoleante familiei.
sincere condoleante
dumnezeu sal ierte!!!!condoleante fam apatachioae
Dumnezeu sa-l aiba in pace...
Dumnezeu sa-l ierte.Am fost coleg cu el din clasa 1 pana in clasa a 8 a.AM FOST BUNI PRIETENI .Viata ne-a despartit si fiecare am luat-o pe drumul nostru.IMI pare tare rau ca viata e nedreapta uneori si criteriile prin care unii o parasesc nu se pot contesta.SINCERE CONDOLEANTE
dumnezeu sa-l ierte!!!
Sincere Condoleante
Un om bun si cu mullt bun simt.Dumnezeu sa il ierte
Offf Dane,Dumnezeu sa te ierte,sa veghezi de acolo de sus asupra alor tai,ca mare pierdere au avut..Sincere condoleante familiei,imi pare rau ca nu pot sa fiu alaturi de voi
dan,era un om care aviai ce invata multe de la el.sincere condoleante pentru famillia Apatachioae!dumnezeu sa_l ierte..?
Un suflet minunat, plin de dragoste şi credinţă, s-a înălţat la cer, departe de noi, dar mai aproape de Dumnezeu, lăsând în urmă lacrimi si tristeţe. Cu imensă durere în suflet ne despărțim de verișorul și nepotul nostru Dan.În inima noastră este un gol imens care nu se va umple niciodată.Te vom păstra în amintirea noastră toată viața.Dumnezeu să te aibă în pază!
Cu inimile indurerate,ne rugam pentru odihna vesnica a celui care a fost un om de aleasa omenie si un verisor drag DAN APATACHIOAIE . In fata acestei triste despartiri,exprimam sincere condoleante familiei si un gand de mangaiere si alinare.Dumnezeu sa-l odihneasca in pace: Fam. Scalcau Costel si Luminita
Cu inimile indurerate,ne rugam pentru odihna vesnica a celui care a fost un om de o aleasa omenie si un verisor drag DAN APATACHIOAIE.In fata acestei triste despartiri,exprimam sincere condoleante familiei si un gand de mangaiere si alinare.Dumnezeu sa-l odihnesca in pace.Familia Scalcau Costel si Luminita
Daca trista veste ne-a impietrit inimile,la citirea articolului si a comentariului facut de Dan N. nu reusesti sa-ti stapanesti lacrimile ; D UMNEZEU SA-L IERTE!
Dumnezeu sa-l ierte!
Dumnezeu sa-l ierte!!! Sa-i fie tarana usoara.
Dumnezeu sa te ierte, Dane!
sincere condoleante familiei Apatachioaie.dumnezeu sa-l odihneasca in pace
Cand diriginta noastra m-a anuntat o astfel de ingrozitoare veste, nu am putut intelege disparitia unui fost coleg de liceu care ne-a ramas tuturor in minte prin calmul lui. Desi cuvintele nu pot mangaia in niciun fel pe cei ce trebuie sa poarte povara unor astfel de tragadii, ma alatur celor care ii adreseaza unui ultim omagiu: ,,Sa-i fie tarana usoara, iar amintirea sa-i ramana in neuitare!” Condoleante familiei si puterea de a gasi un sens unei dureri ce nu poate fi explicata!
Condoleante familiei. Sunt oameni deosebiti si el la fel a fost.........Nu mi vine sa cred, ca vorbesc la trecut....E cea mai mare nenorocire ce poate trai un parinte. Dumnezeu sa l ierte si sa l odihneasca in pace.
nu te vom uita niciodata,vei ramane mereu in sufletele noastre
Dumnezeu sal odihneasca! sai fie sufletul acolo printre stele unde ii este locul!
dumnezeu sa l ierte
Ultimele articole
COMENTARIUL SĂPTĂMÂNII Dacă nu vom păstra lumina aprinsă, vom plăti întunericul foarte scump
România trece zilele acestea printr-o criză politică profundă, venită într-un moment cât se poate de nepotrivit. Cu un deficit bugetar uriaș, cu falii sociale puternice, cu ierarhii inversate, țara noastră se chinuie să se așeze pe un drum al modernizării. Acest lucru nu este deloc ușor, pentru că forțele care vor ca România să rămână o republică a baronilor și a rețelelor de influență transpartinice sunt foarte puternice.După un ciclu electoral ... continuare »
Dialog despre istorie, mituri și realitate la Liceul „Dimitrie Cantemir” din Darabani
În cadrul manifestărilor dedicate aniversării Unirii Principatelor Române din 1859, Liceul „Dimitrie Cantemir” din Darabani, în parteneriat cu Institutul de Istorie „A.D. Xenopol” din Iași, organizează vineri, 23 ianuarie 2026, evenimentul intitulat „Eroi, legende și realități istorice”.Activitatea constă într-un dialog între istorici și elevi de liceu și are ca obiectiv stimularea reflecției critice asupra modului în care trecutul istoric este ... continuare »
ZN 2025 Un festival despre oameni și comunități
Între 31 iulie și 3 august, mii de participanți se vor aduna la Darabani pentru cea de-a 12-a ediție a festivalului Zilele Nordului, un eveniment care a reconfirmat rolul culturii ca motor de coeziune și dezvoltare în regiunea de nord-est a României.Organizat sub sloganul „Rădăcinile cresc”, festivalul va reuni patru zile de muzică live, artă contemporană, tururi tematice, gastronomie locală, sport montan și dezbateri despre viitorul comunităților mici din ... continuare »
COMENTARIUL SĂPTĂMÂNII Despre schimbare, utopii și ipocrizie
Duminică, 18 mai, s-a încheiat un ciclu electoral prelungit, după anularea alegerilor prezidențiale din noiembrie 2024. A fost, fără îndoială, anul în care societatea românească a transmis cel mai clar semnal de respingere a partidelor tradiționale. Lipsa reformelor reale, corupția în expansiune, haosul economic și promovarea liderilor incompetenți au împins PSD și PNL către un minim istoric al încrederii publice. Să ratezi de două ori intrarea în turul al ... continuare »
DRUMUL DE LA DARABANI SPRE COTROCENI Simion câștigă, la limită, și turul doi
Pe 18 mai 2025, românii au fost chemați pentru a-și alege președintele, după ce în urma rezultatelor din 5 mai s-au calificat în turul doi Nicușor Dan (independent) și George Simion (AUR). Campania electorală a căpătat uneori forme absurde după ce candidatul AUR a participat doar la o dezbatere electorală cu contracandidatul său deși a promis că va merge la toate televiziunile. Prezența la vot în județele Moldovei a ... continuare »