Vremea
Calendar Ortodox
Carte de Oaspeti

Daca doriti sa va spuneti parerea despre acest site, despre continutul sau, sau despre un subiect care va preocupa, nu ezitati sa ne lasati un mesaj in cartea de oaspeti!


Editorial
În 17 iulie Darabaneni.ro a împlinit 11 ani cu bune şi cu rele. Orice drum are un început, dar şi un sfârşit. Dumnevoastră, cititorii, dar mai ales Dumnezeu ne va îndruma calea în continuare. Tânăr și entuziast fiind, ai p... Darabaneni.ro…Cui mai folosesc astăzi?
" href="social/6-ani-de-darabaneni-roa-cui-mai-folosesc-astazi/">continuare
Horoscop
 

PNL

Liberalii dărăbăneni și-au prezentat candidatul la Primărie GALERIE FOTO

Vineri, 08 Noiembrie, 2019

”Vă mulțumesc din suflet pentru că ați fost alături de mine, alături de noi, că n-o să vă înșel niciodată așteptările, că trăiesc și muncesc în acest oraș și-mi doresc foarte, foarte mult ca acest oraș să meargă mai departe, să se dezvolte și ca toți locuitorii să se bucure și să se mândrească cu faptul că locuiesc în orașul Darabani…Am o fetiță de cinci anișori care învață, trăiește în orașul Darabani. Am să mă zbat pentru ea, dar ...  continuare »

Fara comentarii »

Primarul orașului Darabani: ”Nu mă regăsesc în politică…Chiar ne separă numai politica și partidele?” VEZI ce și-a propus Liviu Hrimiuc până la finalul mandatului

Luni, 14 Octombrie, 2019

Lui Liviu Hrimiuc, primarul orașului Darabani, i s-a cam acrit de politică. Edilul șef neagă apartenența la ALDE și își propune ca până la finalul mandatului său să ducă la bun sfârșit majoritatea proiectelor orașului, aflate în prezent în derulare. Hrimiuc nu își dorește un al doilea mandat de primar pentru că nu vrea să participe la jocurile politice actuale și crede că nu este compatibil cu modul cum se lucrează în prezent în administrația publică. ...  continuare »

Fara comentarii »

Șoptică vrea UNITATE dupa câștigarea președinției PNL Botoșani

Miercuri, 03 Mai, 2017

Am deosebita onoare de a conduce Organizaţia Judeţeană a PNL Botoşani, în urma alegerilor care au avut loc la sfârşitul săptămânii trecute. Mandatul de preşedinte al liberalilor botoşăneni mă obligă şi mă responsabilizează deopotrivă, deoarece m-am înscris în această competiţie din dorinţa de a demonstra că PNL Botoşani poate deveni prima formaţiune politică a judeţului în viitoarele confruntări electorale, anunță senatorul Costel Șoptică după ...  continuare »

Fara comentarii »

Un senatorul liberal despre Alianţa PSD-ALDE: „Lanţul de iubire a început a rugini”

Joi, 23 Martie, 2017

Atât Partidul Social Democrat, cât şi partenerul său ALDE, sunt măcinate de dispute interne, de lupte fratricide, conflicte care nu au cum să nu se repercuteze negativ asupra actului conducerii executive a destinelor ţării. Într-o democraţie normală, formaţiunile care se ocupă de gestionarea treburilor unei naţiuni trebuie să fie coordonate de moderaţie, linişte şi predictibilitate politică! Din păcate, nemulţumirile existente din toate sensurile în PSD şi ...  continuare »

Fara comentarii »

Senator liberal: „Încercând să scoată corupţii din închisori, PSD continuă să batjocorească românii!”

Vineri, 10 Martie, 2017

În această categorie se înscriu şi amendamentele iniţiate de liderul senatorilor PSD, Şerban Nicolae, la proiectul de lege pentru graţierea unor pedepse şi a unor măsuri educative privative de libertate. Opinia publică şi societatea civilă s-au declarat public oripilate la vederea acestor amendamente, care susţin graţierea în întregime a pedepselor cu închisoarea de până la trei ani inclusiv, precum şi a pedepselor de până la şapte ani inclusiv, a căror ...  continuare »

Fara comentarii »

Primar PNL: „Ca să guvernezi trebuie să câştigi alegerile democratic, nu să răstorni guverne. Atunci eşti de dreapta…”

Luni, 06 Februarie, 2017

Costel Romanescu, primarul comunei Păltiniş, şi-a exprimat public părerea pe pagina sa de facebook despre starea tensionată din ţară, vorbind despre încălcarea unor principii ale democraţiei, interese oculte, organizaţii străine şi faptul că că mulţi protestatari ar putea fi „uşor manipulaţi”. Postarea sa a generat polemici aprinse în mediul online. Romanescu a fost felicitat de mulţi internauţi, dar şi criticat, chiar de către Ionică Nechifor, ...  continuare »

Fara comentarii »

Parlamentarii botoşăneni faţă cu... realitatea?

Miercuri, 01 Februarie, 2017

Începutul de an nu a fost nici pe departe unul liniștit pentru România. Viața politică este mai agitată ca oricând, iar tensiunile cresc de la o săptămână la alta, proporțional cu dorința guvernului Grindeanu de a deschide pușcăriile și de a dezincrimina parțial o serie de fapte penale. Dorința coaliției PSD-ALDE de a aproba cu orice preț cele două ordonanțe, modul lipsit de transparență în care au acționat, și acțiunile președintelui, care pare să ...  continuare »

Fara comentarii »

Gânduri pentru un 2017 mai bun. LA MULŢI ANI!

Sambata, 31 Decembrie, 2016

Cu toții ne dorim să fim acasă de Sărbători, nu acolo unde locuim de obicei sau unde am plecat în lume, acolo unde am copilărit, acolo unde am umblat prin zăpadă colindând și urând. Nu tot timpul reușim acest lucru, motiv pentru care, cei aflați departe trăiesc trecerea dintre ani cu sentimente împărțite. Oricât de frumos ar fi locul unde ciocnești la ora 00:00, de bucatele de pe masă, de prietenii din jur, un gând tot pleacă spre orașul, satul, casa de ...  continuare »

Fara comentarii »

Darabaniul ROŞU tot. VEZI cum au votat dărăbănenii în fiecare secţie

Luni, 12 Decembrie, 2016

PSD a zdrobit PNL la alegerile parlamentare, iar oraşul Darabani nu a făcut excepţie. Social-democraţii s-au impus în faţa liberalilor cu aproximativ 60% din sufragii versus 20%, locul III în preferinţele dărăbănenilor fiind împărţit de ALDE şi PRU, cu un uşor avantaj pentru primii. Silviu Barbacariu,preşedintele interimar al PSD Darabani, a explicat pentru Darabaneni.ro, care este secretul succesului formaţiunii politice pe care o conduce în cel mai nordic ...  continuare »

Fara comentarii »

Leon Dănăilă: „Politicienii trebuie să ia exemplu de la mine” GALERIE FOTO&VIDEO

Duminica, 20 Noiembrie, 2016

Dărăbănenii au avut privilegiul să se întâlnească cu personalitatea numărul unu a urbei, academicianul Leon Dănăilă, cu ocazia lansării candidaţilor liberali la alegerile parlamentare din 11 decembrie. A fost mai mult „o întâlnire de suflet”, aşa cum a afirmat Liviu Andronic, decât un eveniment electoral, Sala de şedinţe a Primăriei din Darabani fiind arhiplină sâmbătă, 19 noiembrie. În discursul său de 30 de minute, Leon Dănăilă a pronunţat doar ...  continuare »

Fara comentarii »

Academicianul Dănăilă: „Politica este o poveste despre oameni…Eu şi Iliescu suntem la fel?” GALERIE FOTO&VIDEO

Sambata, 19 Noiembrie, 2016

Aşa cum era de aşteptat, discursul ţinut de academicianul Leon Dănăilă în faţa liberalilor a impresionat asistenţa de la Casa Sindicatelor din Botoşani. Neurochirurgul de talie mondială le-a vorbit politicienilor despre valori morale esenţiale vieţii, dar pe care nu le regăsim, din păcate, în politica zilelor noastre, a făcut trimitere la principalii adversari politici social-democraţi, a făcut glume cu preşedintele Alina Gorghiu şi a încheiat încrezător ...  continuare »

Fara comentarii »

COMENTARIUL SĂPTĂMÂNII Despre candidatura lui Leon Dănăilă pe listele PNL

Marti, 25 Octombrie, 2016

Prezența academicianului pe primul loc al listei pentru Senatul României la București, chiar a fost o surpriză însă, a creat și multă nedumerire. Cei mai mulți se întreabă care sunt resorturile unei asemenea decizii, ce anume l-a determinat pe celebrul academician să fac acest pas? Cât de mult și-a dorit acest lucru Leon Dănăilă și cu ce argumente s-au dus cei de la PNL să-l convingă? Cu greu vom afla răspunsuri la aceste întrebări. De ce? În primul rând ...  continuare »

Fara comentarii »

COMENTARIUL SĂPTĂMÂNII Gâlceavă între traseişti

Vineri, 07 Octombrie, 2016

Când te uiți la imaginile din campania electorală din 2012, la ședințele din Parlament când se apărau de justiție unii pe alții, cum se miruiau, cum dansau în public la diferite serbări populiste, pardon populare, cine credea că între cei atât de uniți în cuget și în sentimente ar putea interveni divorțul? Dar iată că momentul nedorit a venit, viața a fost dură cu acest cuplu numit USL, iar căile liberalilor și socialiștilor s-au despărțit. Divorțul ...  continuare »

Fara comentarii »

Liberalii şi-au desemnat candidaţii pentru locurile eligibile la alegerile parlamentare

Duminica, 02 Octombrie, 2016

Conform previziunilor, Costel Şoptică s-a clasat pe locul I în preferinţele liberalilor, fiind urmat de Cristian Roman şi Cristian Achiţei. Surpriza a fost reprezentată de Mirela Saucă, care poate ajunge în Parlament la redistribuire. Verginel Gireadă şi Viorel Grigoraş au ieşit din cărţi, primul ameninţând că nu-şi va susţine colegii pentru Parlament. Stelică Strugaru s-a clasat pe locul VII în topul preferinţelor liberalilor, dar dărăbăneanul a obţinut ...  continuare »

Fara comentarii »

Stelică a facut din nou show la cinema: „În Parlament aşa se merge: sus-jos, sus-jos” VIDEO

Sambata, 01 Octombrie, 2016

„Mă cunoşteţi că în 2008-2012 am fost parlamentar de Darabani, n-am putut să ajut toate colegiile. Am ajutat Colegiul Darabani, dar nici Iisus Hristos n-a fost iubit la dânsul acasă. N-am putut să fac multe pentru că în Parlament aşa se merge: sus-jos, sus-jos. Am respectat toate ordinele ce mi s-au dat şi la urmă…că sunt vinovat. O supărare foarte mare a fost că i-am spus preşedintelui Boc: Cum preşedintele de colhoz are 50 de milioane, iar căruţaşul ...  continuare »

Fara comentarii »

GLUMĂ TĂTĂ? Un fost deputat dărăbănean vrea din nou în Parlament „Indiferent cine va merge, se va descurca”

Duminica, 25 Septembrie, 2016

Comitetul Judeţean Executiv (CJEX) al PNL a stabilit vineri lista cu 15 liberali care şi-au exprimat intenţia de a candida la alegerile parlamentare din decembrie. Printre aceştia se află şi Stelică Iacob Strugaru, cel care a fost deputat în perioada 2008-2012, şi care i-a cedat locul lui Costel Şoptică în 2012, când USL a câştigat detaşat alegerile. Strugaru a declarat publicaţiei Darabaneni.ro că acesta este un test decisiv pentru el, urmând să stabilească ...  continuare »

Fara comentarii »

REVENIRE ÎN CL „Nu mai vrem traseismul ăsta politic” VEZI replica consilierului local FOTO&VIDEO

Sambata, 17 Septembrie, 2016

Aleşii locali dărăbăneni au votat în cadrul ultimei şedinţe ordinare de Consiliu Local validarea mandatului de consilier local al directorului Şcolii Gimnaziale „Leon Dănăilă”, Lucian Florea, după ce fostul viceprimar Relu Cricleviţ a demisionat în 11 iulie a.c. Florea este la al treilea mandat de consilier local, după ce prima dată a fost ales în 2008 pe lista PNL, şi a trecut la PSD acum doi ani, profitând de ordonanţa 55 privind migraţia aleşilor ...  continuare »

Fara comentarii »

Oraşul Darabani are un nou consilier local „Sper că împreună vom face o echipă bună…”FOTO

Sambata, 30 Iulie, 2016

Numărul reprezentantelor sexului frumos din Consiliul Local Darabani s-a mărit din această săptămână cu Otilia Farcaş, membru PSD, care îi locul fostului primar Corneliu Aroşoaie ce a demisionat în 24 iunie. Consiliul Local Darabani a validat mandatul de consilier local al Otiliei Farcaş, cea care a făcut parte din PNL, dar a trecut la PSD odată cu legiferarea traseismului politic prin Ordonanţa 55. Farcaş a depus joi jurământul:„Jur să resp ...  continuare »

Fara comentarii »

FLASH INTERVIU Costel Şoptică: „În politică, în general, câştigătorul ia totul”

Marti, 28 Iunie, 2016

Costel Şoptică a fost singurul parlamentar care a asistat la şedinţa de consitituire a Consiliului Local Darabani, deputatul Colegiului Darabani acordând la sfârşit un interviu publicaţiei Darabaneni.ro. Nici nu avea cum altfel, parlamentarul este foarte mulţumit de alegerea lui Liviu Hrimiuc în fotoliul de primar, el fiind cel care l-a propulsat pe dărăbănean la şefia PNL Darabani. Copreşedintele liberalilor botoşăneni va candida pentru un nou mandat de ...  continuare »

Fara comentarii »

Dragnea: „Colegi primari care aveau două, trei…mandate, care au crezut că pot fi aroganţi sau îngâmfaţi, şi care au crezut că de la sine vor fi aleşi, au pierdut”

Joi, 09 Iunie, 2016

„Nu am luat nicio decizie astăzi cu privire la posibile măsuri în organizațiile respective, pentru că vreau ca negocierile (pentru alianțe — n.r.) să nu fie tulburate de acest lucru, dar le-am spus colegilor că, în perioada următoare, o să se întâmple lucrul acesta. După ce vom finaliza negocierile și deciziile importante din Parlament, voi merge prin țară având câteva obiective foarte clare. În primul rând, și le-am spus să se pregătească, voi avea ...  continuare »

Fara comentarii »

Pagina 1  2   3 
Poza saptamanii

Copii adorabili, momente emoționante la Teioasa Trail.

Sondaj
Credeți că după alegerile de anul acesta, dărăbănenii vor trăi mai bine?

   
   
   
   

Slideshow
Stiri nationale si internationale
Clipul saptamanii
Toate drepturile rezervate | Orice reproducere partiala sau integrala a continutului acestui site(fotografii sau texte) se pedepseste conform legilor in vigoare